Długotrwała praca w jednej pozycji siedzącej może wpływać negatywnie na komfort oraz zdrowie pracowników. Jak sobie z tym radzić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Pracownicy siedzący przez dłuższy czas często narzekają na dyskomfort. Dzieje się tak, dlatego, iż przy pracy siedzącej mięśnie muszą utrzymywać tułów, szyję i kark w ustalonej pozycji. Pozycja taka powoduje ściśnięcie naczyń krwionośnych w mięśniach, co zmniejsza dopływ krwi do pracujących mięśni.
W czym szkodzi zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej?
- Niedostateczny dopływ krwi przyśpiesza zmęczenie i sprawia, że mięśnie są bardziej narażone na uraz.
- W czasie siedzenia spada też aktywność serca i przepływ krwi.
- Utrzymywanie tułowia w pozycji pionowej dodatkowo zmniejsza krążenie krwi.
- Niedostateczny przepływ krwi, w szczególności krwi powracającej do serca z dolnych części nóg, powoduje zastoje krwi.
- Jeżeli dodatkowo nacisk siedziska na dolne powierzchnie ud jest zbyt duży, sytuacja jest jeszcze gorsza. Efektem mogą być: opuchnięcia lub cierpnięcia nóg, a nawet żylaki.
Pracownicy, którzy większość czasu spędzają w pozycji siedzącej cierpią też na inne dolegliwości: obniżenie sprawności fizycznej, obniżenie wydajności serca i płuc oraz problemy trawienne.
Ograniczenie ruchu ma negatywny wpływ na części ciała odpowiadające za możliwości ruchowe: mięśnie, kości, ścięgna, więzadła.
Innym czynnikiem szkodliwym jest stałe napięcie w określonych częściach ciała; najbardziej cierpią: szyja, kark oraz dolna część pleców.
Jakie są skutki długotrwałego siedzenia?
- Ogranicza ruchy ciała, co sprawia, że przy nagłym rozciągnięciu lub napięciu jakiegoś mięśnia bardziej prawdopodobne jest jego naciągnięcie, skurcz lub uszkodzenie wysiłkowe.
- Powoduje zmęczenie mięśni pleców, szyi i karku poprzez obniżenie krążenie krwi oraz napięcie kręgosłupa w jego dolnym odcinku.
- Powoduje stały ucisk na dyski w kręgosłupie, co upośledza ich odżywianie i może przyśpieszać ich starzenie się.
Głównymi czynnikami ryzyka jest czas siedzenia oraz pozycja ciała.
Czy istnieje „dobra” pozycja siedząca?
Zdrowa osoba może zawsze znaleźć wygodną pozycję, ponieważ duże stawy: biodra, kolana i łokcie mają możliwość zginania się w szerokim zakresie kątów.
Pozycja taka nie powinna upośledzać funkcji oddychania i krążenia, wpływać niekorzystnie na pracę mięśni czy na pracę organów wewnętrznych.
Co robić, aby zapobiegać negatywnym skutkom pracy w pozycji siedzącej?
Częsta zmiana pozycji ciała
Kluczowe znaczenie ma częsta zmiana pozycji ciała. Dobra pozycja siedząca to taka, w której pracownik może zmieniać pozycje dowolnie często i w sposób naturalny. Kiedy nie ogranicza go stanowisko pracy ani rozmieszczenie obiektów pracy.
Same zmiany pozycji ciała nie uchronią natomiast pracownika przed upośledzeniem krążenia krwi w nogach. Co może pomóc w tym przypadku?
5-minutowe przerwy w ruchu
Przed puchnięciem nóg może uchronić chodzenie przez co najmniej 5 minut, po każdym 40-50 minutowym okresie siedzenia.
Krótkie przerwy wpływają korzystnie na pracę serca, płuc i mięśni, pozwalają na zrównoważenie niekorzystnych efektów zdrowotnych długotrwałego siedzenia w stałej pozycji.
Warto wymuszać także przerwy aktywne; przez narzucenia zadania z dala od biurka lub umożliwienie wykonania prostych ćwiczeń fizycznych.
Aktywny wypoczynek po pracy
Bardzo ważne dla zdrowia pracowników są okresy odpoczynków; wypoczynek aktywny robi dla zdrowia dużo więcej niż wypoczynek pasywny.
Dlatego warto zachęcać pracowników do aktywności fizycznej po pracy – za pomocą karnetów na basen, zajęcia fitness czy na siłownię, kart typu Benefit albo dopłat do wybranych przez pracowników aktywności.
A gdyby tak raz na jakiś czas zorganizować wspólne rozgrywki piłkarskie albo mecz siatkówki?
Możliwości jest dużo. A inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników zawsze procentuje!
Chcesz zadać pytanie?
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: